Fodbold VM 2018 Kampprogram

VM i fodbold 2018 bliver den 21. udgave af VM i fodbold. Turneringen bliver afholdt i Rusland og er arrangeret af FIFA. Der er 32 lande med, som alle er blevet inddelt i grupper af 4, ved hjælp af lodtrækning. 

Åbningskampen spilles på Moskvas Luzjniki Stadion mellem værtsnationen Rusland og Saudi Arabien, der ligesom de øvrige grupper blev fundet ved lodtrækning den. 1. december 2017. Finalen er ligeledes planlagt til at blive spillet på dette station.

Kampprogram
Dato - TidVM GruppeKampSpillestedTV Kanal
14/6 - 17:00 A Rusland vs Saudi-Arabien Moskva TV2.png
15/6 - 14:00 A Egypten vs Uruguay Jekaterinburg TV2.png
15/6 - 17:00 B Marokko vs Iran St. Petersborg TV2.png
15/6 - 20:00 B Portugal vs Spanien Sochi TV2.png
16/6 - 12:00 C Frankrig vs Australien Kazan DR1.png
16/6 - 15:00 C Argentina vs Island Moskva DR1.png
16/6 - 18:00 D Peru vs Danmark Saransk TV2.png
16/6 - 21:00 D Kroatien vs Nigeria Kaliningrad DR1.png
17/6 - 14:00 E Costa Rica vs Serbien Samara DR1.png
17/6 - 17:00 F Tyskland vs Mexico Moskva TV2.png
17/6 - 20:00 E Brasilien vs Schweiz Rostov ved Don DR1.png
18/6 - 14:00 F Sverige vs Sydkorea Nizhny Novgorod DR1.png
18/6 - 17:00 G Belgien vs Panama Sochi TV2.png
18/6 - 20:00 G Tunesien vs England Volgograd DR1.png
19/6 - 14:00 H Columbia vs Japan Moskva DR1.png
19/6 - 17:00 H Polen vs Senegal Saransk TV2.png
19/6 - 20:00 A Rusland vs Egypten St. Petersborg TV2.png
20/6 - 14:00 B Portugal vs Marokko Moskva TV2.png
20/6 - 17:00 A Uruguay vs Saudi-Arabien Rostov ved Don TV2.png
20/6 - 20:00 B Iran vs Spanien Kazan TV2.png
21/6 - 14:00 C Frankrig vs Peru Jekaterinburg TV2.png
21/6 - 17:00 C Danmark vs Australien Samara TV2.png
21/6 - 20:00 D Argentina  vs Kroatien Nizhny Novgorod DR1.png
22/6 - 14:00 E Brasilien vs Costa Rica St. Petersborg DR1.png
22/6 - 17:00 D Nigeria vs Island Volograd  DR1.png
22/6 - 20:00 E Serbien vs Schweiz Kaliningrad DR1.png
23/6 - 14:00 G Belgien vs Tunesien Moskva DR1.png
23/6 - 17:00 F Tyskland vs Sverige Sochi TV2.png
23/6 - 20:00 F Sydkorea vs Mexico Rostov ved Don TV2.png
24/6 - 14:00 G England vs Panama Nizhny Novogorod DR1.png
24/6 - 17:00 H Japan vs Senegal Jekaterinburg DR1.png
24/6 - 20:00 H Polen vs Columbia Kazan TV2.png
25/6 - 16:00 A Uruguay vs Rusland Samara TV2.png
25/6 - 16:00 A Saudi-Arabien vs Egypten Volgograd TV2 Sport.png
25/6 - 20:00 B Iran vs Portugal Saransk DR3.png
25/6 - 20:00 B Spanien vs Marokko Kaliningrad DR1.png
26/6 - 16:00 C Australien vs Peru Sochi DR3.png
26/6 - 16:00 C Danmark vs Frankrig Moskva DR1.png
26/6 - 20:00 D Nigeria vs Argentina St. Petersborg DR3.png
26/6 - 20:00 D Island vs Kroatien Rostov Ved Don DR1.png
27/6 - 16:00 F Mexico vs Sverige Jekaterinburg TV2.png
27/6 - 16:00 F Sydkorea vs Tyskland Kazan TV2 Sport.png
27/6 - 20:00 E Schweiz vs Costa Rica Nizhny Novgorod TV2 Sport.png
27/6 - 20:00 E Serbien vs Brasilien Moskva TV2.png
28/6 - 16:00 H Japan vs Polen Volgograd DR3.png
28/6 - 16:00 H Senegal vs Columbia Samara DR1.png
28/6 - 20:00 G England vs Belgien Kaliningrad TV2.png
28/6 - 20:00 G Panama vs Tunesien Saransk TV2 Sport.png
Fodbold VM 2018 Knockout Kampene
Dato - TidRundeKampSpillestedTV Kanal
30/6 - 16:00 1/8-finale 1C - 2D Kazan DR1.png
30/6 - 20:00 1/8-finale 1A - 2B Sochi DR1.png
1/7 - 16:00 1/8-finale 1B - 2A Moskva TV2.png
1/7 - 20:00 1/8-finale 1D - 2C Nizhny Novgorod DR1.png
2/7 - 16:00 1/8-finale 1E - 2F Samara TV2.png
2/7 - 20:00 1/8-finale 1G - 2H Rostov ved Don TV2.png
3/7 - 16:00 1/8-finale 1F - 2E St. Petersborg TV2.png
3/7 - 20:00 1/8-finale 1H - 2G Moskva TV2.png
6/7 - 16:00 1/4-finale (1) 1A - 2B / 1C - 2D Nizhny Novgorod TV2.png
6/7 - 20:00 1/4-finale (2) 1E - 2F / 1G - 2H Kazan TV2.png
7/7 - 16:00 1/4-finale (3) 1F - 2E / 1H - 2G Samara DR1.png
7/7 - 20:00 1/4-finale (4) 1B - 2A / 1D - 2C Sochi DR1.png
10/7 - 20:00 Semifinale 1/4-finale 1+2 St. Petersborg TV2.png
11/7 - 20:00 Semifinale 1/4-finale 3+4 Moskva DR1.png
14/7 - 16:00 Bronze kamp Taber semifinale 1+2 t. Petersborg DR1.png
15/7 - 17:00 Finale Vinder semifinale 1+2 Moskva TV2.png
Gruppespil
Gruppe A K V U T M P   Gruppe E K V U T M P
Egypten.png Egypten 2 0 0 2 1-4 0   Brasilien.png  Brasilien 1 0 1 0 1-1 1
 Rusland.png Rusland 2 2 0 0 8-1 6    Costa Rica.png Costa Rica 1 0 0 1 0-1 0
 Saudi-Arabien.png Saudi-Arabien 1 0 0 1 0-5 0   Serbien.png  Serbien 1 1 0 0 1-0 3
 Uruguay.png Uruguay 1 1 0 0 1-0 3   Schweiz.png Schweiz 1 0 1 0 1-1 1
 Tilbage til top    Tilbage til top
Gruppe B K V U T M P   Gruppe F K V U T M P
Iran.png  Iran 1 1 0 0 1-0 3   Tyskland.png  Tyskland 1 0 0 1 0-1 0
 Marokko.png Marokko 1 0 0 1 0-1 0    Mexico.png Mexico 1 1 0 0 1-0 3
 Portugal.png Portugal 1 0 1 0 3-3 1   Sydkorea.png  Sydkorea 1 0 0 1 0-1 0
 Spanien.png Spanien 1 0 1 0 3-3 1   Sverige.png  Sverige 1 1 0 0 1-0 3
Tilbage til top     Tilbage til top
Gruppe C K V U T M P   Gruppe G K V U T M P
 Australien.png Australien 1 0 0 1 1-2 0    Belgien.png Belgien 1 1 0 0 3-0 3
 Frankrig.png Frankrig 1 1 0 0 2-1 3    England.png England 1 1 0 0 2-1 3
 Danmark.png Danmark 1 1 0 0 1-0 3    Panama.png Panama 1 0 0 1 0-3 0
 Peru.png Peru 1 0 0 1 0-1 0    Tunesien.png Tunesien 1 0 0 1 1-2 0
 Tilbage til top    Tilbage til top
Gruppe D K V U T M P   Gruppe H K V U T M P
Argentina.png  Argentina 1 0 1 0 1-1 1    Colombia.png Columbia 1 0 0 1 1-2 0
 Kroatien.png Krotatien 1 1 0 0 2-0 3    Japan.png Japan 1 1 0 0 2-1 3
 Island.png Island 1 0 1 0 1-1 1    Polen.png Polen 1 0 0 1 1-2 0
 Nigeria.png Nigeria 1 0 0 1 0-2 0    Senegal.png Senegal 1 1 0 0 2-1 3
 Tilbage til top    Tilbage til top
Gruppespils analyse

Gruppe A
Hold: Rusland – Saudi Arabien – Egypten – Uruguay

Hovedkampen i denne gruppe bliver imellem Rusland og Saudi-Arabien som spiller åbningskampen på Luzhniki Stadion i Moskva d. 14 Juni 2018.
Åbningskampen er altid en begivenhed som fans over hele verden glæder sig til, Saudi-Arabien vil være det første asiatiske hold nogensinde til at deltage i åbningskamp ved de globale finaler.

Gruppe B
Hold: Portugal – Spanien – Marokko – Iran

Hovenkampen i denne gruppe bliver helt klart imellem Portugal og Spanien som bliver spillet på Fisht Olympic Stadium i Sochi d. 15 Juni 2018.

Du kunne høre knappenålshovederne og gispene i Moskvas stats krelm Palace,  da disse to europæiske sværvægtere og naboer blev trukket ud med hinanden i gruppe B. Dette er helt klart en kamp du ikke må gå glip af.

Gruppe C
Hold:  Frankrig – Australien – Peru – Danmark

Hovedkampen i vores egen gruppe bliver Danmark mod Frankrig d. 26 Juni 2018 på Luzhniki Stadion i Moskva.
Denne kamp vil højst sandsynlig resultere i den højeste placering i vores gruppe, vi kender begge hinanden rigtig godt og har tidligere mødt hinanden i vigtige turneringer bl.a. i 1998 hvor Frankrig sikrede sig en sejr på 2-1 og igen 2002, hvor det var Danmark der løb med sejren over de mægtige franskmænd med en 2-0 sejr.

Gruppe D

Hold: Argentina – Island – Kroatien – Nigeria

Hovedkampen bliver imellem Argentina og Kroatien d. 21. juni 2018, på Nizhny Novgorod Stadion.
Gruppens to stærkeste hold på papir vil kæmpe imod hinanden i en World Cup turnering for første gang siden 1998, da Argentina hentede en 1-0 sejr.
Og opgøret mellem Barcelonas holdkammerater Lionel Messi og Ivan Rakitic er en af de mange spændende dueller som vi kan få at se i denne kamp.

Gruppe E
Hold: Brasilien – Schweiz – Costa Rica – Serbien

Hovedkampen vil være imellem Brasilien-og Schweiz d. 17. juni 2018 på Rostov Arena, Rostov-Don.
Dette møde vil være afgørende for begge siders håb om at vinde gruppen, og hvis historien har noget at sige vil vinderen undgå de regerende verdens mester Tyskland i de sidste 16. Det lover til at blive en underholdende kamp med Brasiliens tekniske spil og store profiler samt Schweiz hold der kan prale af en masse tempo og kærlighed til spillet.

Gruppe F Hold: Tyskland – Mexico – Sverige -  Sydkorea

Hovedkampen i denne gruppe vil være imellem Mexico-Sverige d. 27. juni 2018 på Ekaterinburg Arena, i Ekaterinburg.
Selvom der ikke kan tages noget for givet i verdensmesterskabet, forventes den fire ganges verdensmester og nuværende FIFA Confederations Cup-indehavere Tyskland at vinde denne gruppe. Det betyder, at denne kamp mellem Mexico og Sverige vil spille en afgørende rolle for at bestemme, hvem der sikrer sig den anden runde og få en af de sidste 16 pladser – og Sydkorea vil nok også være opsat på at gøre sig bemærket.
Gruppe G
Hold: Belgien – Panama – Tunesien – England

Hovedkampen vil være imellem Belgien og England d. 28. juni 2018 på Kaliningrad Stadion i Kaliningrad.
Belgien er blevet tippet til at vise storhed i flere år nu, og de har blærende afgrøde af spillere. Deres guldgeneration bliver dog ikke noget yngre, og deres fans håber at de kan ramme deres topform ved dette års verdensmesterskab - forudsat at de ikke snuble mod et noget yngre England hold, som har imponerende resultater og tjent udbredt ros. Begge hold er underdogs til titlen, og de er sikker på at blive en spændende kamp især da mange af belgiske nøglespillere er baseret i den engelske Premier League.

Gruppe H
Hold: Polen – Senegal – Columbia – Japan

Hovedkampen bliver imellem Polen-Colombia d. 24. juni 2018 på Kazan Arena i Kazan.
Kampen mellem Polen og Colombia kunne vise sig at være afgørende for hvem der vil gå videre til knockout-stadierne. Begge sider har et væld af talenter, der har potentiale til at sætte turneringen, og denne match-up på Kazan Arena til at være en mindeværdig individ og holdopvisning.

Flere bookmakere med handicap spil

Vi anbefaler disse bookmakers

LeoVegas

LeoVegas er en rigtig god bookmaker, som varmt kan anbefales, med rigtig gode odds.

888.dk

888 er en kanon bookmaker, med et rigtig stort spiludvalg og gode odds.

Unibet

Unibet er en rigtig god bookmaker som har det hele, og servicen er helt i top.

Nordicbet

Nordicbet er en af de rigtig gode bookmakers med odds og service i højsæde.